Јавна расвета обухвата осветљавање следећих јавних површина: путеви, улице, тргови, мостови, пешачки прелази и степеништа, пешачке површине поред стамбених и других објеката, паркови, површине у стамбеним насељима и блоковима, уређене површине на којима је предвиђена изградња јавне расвете.
Одржавање објеката и инсталација јавне расвете обухвата редовну замену светлећих тела, редовно чишћење, бојење и прање стубова и светлећих тела, као и замену постојећих светлећих тела савременијима.
У оквиру градске управе за питања јавне расвете надлежнo је Јавно предузеће ’’Урбанизам и изградња града Врања’’. За напајање јавне расвете користе се дистрибутивне ТС у оквиру којих постоји посебан блок јавне расвете са мерном групом и одговарајућом аутоматиком за укључивање и искључивање јавне расвете. На територији општине Врање јавна расвета се напаја из укупно 201 трафо станица. Јавна расвета у целини представља типичан пример тзв. заједничке комуналне потрошње која служи свим грађанима општине Врање и њену потрошњу није могуће директно обрачунати и наплатити крајњем кориснику, као што је то случај код индивидуалне комуналне потрошње.
На територији општине Врање јавна расвета се може грубо класификовати на следећи начин:
- расвета на надземној нисконапонској мрежи
- канделаберска расвета – кабловски развод
- декоративна расвета и расвета спортских терена
Забрањено је неовлашћено:
- Уклањање, рушење, прљање и оштећивање на било који начин објеката и инсталација јавне расвете.
- Прикључивање на објекте и инсталације јавне расвете.
- Постављање рекламних паноа, причвршћивање предмета и лепљење плаката на објекте и инсталације јавне расвете.